Oscar Sudi To George Kinoti: You'll End Up Like Samuel Kivuitu!


Oscar Sudi To George Kinoti: You'll End Up Like Samuel Kivuitu!
Member of Parliament for Kapseret and William Ruto's strongest supporter Oscar Sudi has thrown all caution to the wind and done what many fear to even think of, taking the director of criminal investigations George Kinoti by the horns.
Speaking during an event in his Rift Valley backyard, the lawmaker accused George Kinoti of being used for political vendetta and directly addressed him saying he had destroyed the lives of many Kenyans through his actions.
Mimi nataka nikuambia Mr Kinoti ya kwamba, ile maneno unafanya, ama ile kazi unafanya, nataka nikuambie macho, ya kwamba ile kazi unafanya haufanyi kazi ya ufisadi. Unafanya kazi ya wakora wengine kwa corner fulani muhakikishe ya kwamba kuna watu mnatafta, kuna watu mnataka kupull down. Mimi nataka nikueleze, Wakati ya Kuvuitu, wakati kura iliibiwa Kenya hii, Kivuitu alitumika, na alienda barabara haifai, na wewe usipochunga, utaenda iyo barabara. Umedestroy maisha ya Wakenya wengi sana. Umeharibu career ya watoto wa Wakenya wengi. Mnashika watoto wa wakenya wenye wako kwa positions, kwa sababu mnataka izo positions. Mimi nataka nikuambie na hao wakubwa wenye wanakutumia, kama hamtaki mtu kwa ofisi fulani, tafadhali mueleze hatukutaki. Mwenyeze mungu yuko atajibu maombi ya wakenya, he will haunt you Mr Kinoti.
Samuel Kivuitu was the chairman of the defunct Electoral Commission of Kenya. He was largely blamed for the bangled 2007 elections that resulted in the post elections violence that gripped the nation after he declared Mwai Kibaki the winner of the elections.
The man's name was dragged all over the place and in the end he died an isolated man having battled throat cancer. He did not live to witness the next elections that happened in 2013.
Send tips, business inquiries and all else to dailyupdateskenya[at]gmail.com

No comments

Powered by Blogger.